Slovenské volejbalistky zdolali Rakúsko 3:0 a postúpili do baráže

01.06.2014 Celý región

Piatra Neamt 31. mája (TASR) - Slovenské volejbalové reprezentantky zvíťazili vo svojom druhom zápase na 2. turnaji kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy v rumunskom Piatra Neamt nad Rakúskom 3:0. Zabezpečili si tak druhé miesto v F-skupine a zároveň účasť v baráži. Priamy postup na ME 2015 do Belgicka a Holandska si vybojovali Rumunky.

Zverenkyne trénera Mareka Rojka majú po sobotňajšej výhre na konte deväť bodov a v nedeľu ich čaká posledný duel proti Bosne a Hercegovine (15.00 h). Slovenky sa v budúcoročnej baráži stretnú s druhým tímom z D-skupiny Azerbajdžanom.

Slovenky nezačali dobre a na prvom technickom timeoute prehrávali 4:8. Náskok súpera však postupne zmazali a pri servise Nosekovej sa dostali do vedenia 15:13. Potom sa presadili Abrhámová, Noseková a Kóšová a bolo 21:18. Rakúšanky však v koncovke odvrátili dva setbaly a vyrovnali na 24:24. Nakoniec vyhrali Slovenky prvý set 26:24, keď sa z kontry presadila Kubová.

V druhom vyhrávali po dvojbloku Kóšová - Dudová 8:5 a neskôr po Kuciakovej útoku 12:9. Slovenky mali navrch a držali si náskok, Dudová esom zvýšila na 14:10. V koncovke po Nosekovej útoku z doskoku a Kóšovej bloku bolo 22:15. Set ukončili blokmi Kóšová a Dudová a slovenské volejbalistky ho vyhrali hladko 25:16.

Úvod tretieho setu bol vyrovnaný, potom sa presadila blokom Noseková, Rakúšanky urobili chybu a bolo 8:5. Slovenky mali jasne navrch a Kubová zvýšila na 15:10. Potom pri Nosekovej servise sa presadila Kuciaková a bolo 19:12. Zdalo sa, že set hladko vyhrajú, ale ešte prišlo k dráme. Rakúšanky sa pri servise Markovičovej nadýchli k veľkej bodovej sérii a otočili na 23:21. Potom sa však dvakrát presadila stredom Abrhámová, Noseková predviedla najskôr blok a potom vydarený útok a Slovenky vyhrali tretí set 25:23.

2. turnaj KME v Piatra Neamt (svf.sk):

Slovensko - Rakúsko 3:0 (24, 16, 23)
Zápas trval: 84 minút, rozhodovali: Zotovičová (Srb.) a Pajevskij (Ukr.), 100 divákov.

Slovensko: Dudová 5, Kubová 11, Kuciaková 10, Abrhámová 9, Noseková 12, Crkoňová 2, libero Valachová (Kóšová 7, Soaresová 0)

Hlas po zápase:

Marek Rojko, tréner SR (svf.sk): "Jediné, o čo som mal obavu, bolo, ako sa družstvo pripraví na dnešný zápas po včerajšej prehre s Rumunskom. Úvod tomu nasvedčoval, prehrávali sme 4:8 a bolo cítiť nervozitu. Myslím však, že sme boli lepší počas zápasu vo všetkých veciach. Mrzí ma, že sme mali zápas v pohode dohrať, ale prišiel trojminútový výpadok a Rakúšanky sa dostali späť do hry. Na druhej strane všetka česť, že sme po šiestich hrubých chybách otočili pod tlakom koncovku tretieho setu z 21:23. Som rád, že sme potvrdili druhé miesto a baráž a môžeme sa na budúci rok pobiť o majstrovstvá Európy."